Ko se odločate za optimizacijo vašega spletnega mesta, se gotovo vprašate tudi, koliko vas bo optimizacija stala. Strošek te storitve je toliko težje oceniti, saj ne obstaja enoten cenik za optimiziranje. Cene se med posameznimi ponudniki tudi precej razlikujejo, zato se postavlja vprašanja, glede na kaj se sploh določa cena optimizacije?
Optimizacija spletnih strani cenik
Cena za optimizacijo je odvisna od:
- Zahtevnosti ključne besede (konkurenčnosti): če je strani, ki so na določeno ključno besedo več in so učinkovito optimizirane, potem lahko pričakujemo višjo ceno optimizacije. Najbolj zahtevne ključne besede, kar se tiče optimizacije, so: prevajanje, okna, računovodstvo, izdelava spletnih strani, igre.
- Zahtevnost in delo, potrebno za on-site optimizacijo: spletno stran se pregleda tudi vsebinsko in se jo dodela, če je to potrebno. Boljše narejene spletne strani pomenijo manj dela z vidika optimiziranje, to pa pomeni manjše stroške.
Strošek optimizacije je sestavljen iz začetnega stroška (vsebinska in tehnična optimizacija) in iz mesečnih stroškov (lahko vezani na dosežene rezultate – pozicije, lahko gre za vnaprej dorečene pavšale, itd.).
- Časa optimiziranja: glede na to, daje optimizacija dolgoročen proces, jo je potrebno izvajati dalj časa. To pomeni, da je na stran potrebno dodajati nove vsebine, posodabljati vsebine, graditi povezave, itd. Daljša neaktivnost lahko pripelje do izgube pozicije.
- Števila ustvarjenih kvalitetnih in relevantnih povezav: več kot je takih zunanjih povezav, ki prihajajo iz relevantnih strani, boljša je pozicija spletne strani na spletnem iskalniku. Bojno polje pri optimizaciji se je danes v veliki meri premaknilo ravno na bojišče pridobivanja kakovostnih povezav. To je najlažje storiti s pomočjo SEO agencije, ki zna učinkovito pridobivati nove povezave ali pa jih sama ustvariti (s podpornimi SEO stranmi).
Koliko plačati za optimizacijo?
Na splošno velja, da se optimizacija spletne strani izplača za tiste ključne besede, pri katerih nas obisk stane manj kakor obisk preko plačljivih (sponzoriranih) povezav. Če npr. SEO agenciji za optimizacijo ene ključne besede mesečno plačujemo 50 eur in smo preko te besede na stran pripeljali 324 obiskovalcev, potem nas je posamezen obisk stal 0,14 eur. Pri sponzoriranih povezavah bi bila povprečna cena na klik na izbrano besedo okoli 0,35 eur, kar bi za isto število obiskovalcev pomenilo 113,40 evrov, katere bi morali plačati Googlu. Vidimo, da bi bil strošek tega dvakrat večji, zato bi bila prva varianta mnogo boljša odločitev.