Dobra prošnja za delo terja svoj čas
| Članek je bil prebran 1.853 krat.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Dobra prošnja za delo, s katero boste delo tudi dobili, se ne napiše sama, niti ne v kratkem času. Za zares dobro napisano prošnjo je potrebnega zadosti časa – čas si je potrebno vzeti tako za to, da bolje spoznamo podjetje, v katerega se prijavljamo, kakor tudi za pisanje same prošnje, ki mora biti slovnično in tudi slogovno neoporečna. Preden se torej spravimo pisati prošnjo za delo, se je potrebno o morebitnem bodočem delodajalcu pozanimati.

zaposlen.comPozanimajte se o podjetju

Pri tem je spletna stran seveda osnova, toda samo to najverjetneje ne bo dovolj, da bi vas razločilo od vseh drugih kandidatov, ki si želijo istega delovnega mesta. Pozanimajte se pri znancih, prijateljih ali kolegih, ki so delali ali morebiti delajo v tem podjetju. Nekateri za informacije pokličejo tudi v samo podjetje. O podjetju je potrebno spremljati tudi razne objave v časopisih, na družbenih omrežjih, ipd. Na tak način boste bolje razumeli, katere so temeljne vrednote podjetja, kako podjetje gleda na svoje zaposlene in kaj si od svojih zaposlenih obeta.

Premislite o svojih prednostih, spretnostih, sposobnostih

Ko se dobro spoznate s podjetjem, v katerega boste poslali prošnjo, premislite, katere lastnosti, prednosti, znanja in izkušnje, bi bilo v tej luči smiselno izpostaviti. Pri pisanju prošnje in iskanju svojih močnih točk, imejte pred očmi vprašanje, kaj lahko doprinesete k podjetju, s čim jih lahko prepričate, da ste drugačni in boljši od ostalih kandidatov. Pri navajanju svojih močnih točk morate biti zmerni, skromno samozavestni in pošteni. Ne pišite, da obvladate neka znanja, za katera ste nekoč morda samo slišali.

Kako pisati prošnjo za delo?

Za pisanje prošnje za delo si je potrebno vzeti dovolj časa. To pomeni, da si prej skiciramo osnutek, kaj bi želeli v prošnjo vključiti, šele nato pa se lotimo dejanskega pisanja. Enotnega recepta za pisanje dobre prošnje ni, pomembno pa je, da je prošnja napisana tako, da bodoči delodajalec iz nje lahko vidi, zakaj bi bili prav vi najbolj primeren kandidat za novega sodelavca. Pomembno je tudi, da smo pri pisanju prošnje kratki, jedrnati in jasni. Pri pisanju je potrebno prošnjo prilagoditi zahtevam določenega delovnega mesta, zato ene prošnje nikar ne pošiljajte različnim delodajalcem. Prošnjo napišite znova za vsako delovno mesto, za katerega se prijavljate. Če že uporabljate stare prošnje za delo, uporabite tiste, na podlagi katerih ste bili poklicani na razgovor za delo. Za lastno evidenco kopijo prošenj za delo tudi shranjujte. V prošnji se je smiselno izogibati političnih in verskih tem (mnenj), prav tako ni priporočljivo navajati razlogov, zakaj ste se razšli s prejšnjim delodajalcem. Prošnjo opremite še z vselej posodobljenim življenjepisom (CV), spremnim pismom (motivacijsko pismo), potrdili, referencami in priporočili. Če želite delati v nekem podjetju, ki trenutno nima razpisanih delovnih mest, jim lahko pošljete ponudbo za delo – morda se bodo na vas spomnili, ko bodo iskali nove kadre. V prošnjo je smiselno vključiti vsaj en stavek pohvale podjetja (uspehov, poslovne poti, dosežkov, itd.), saj si bo vašo prošnjo kadrovnik tako lažje zapomnil. In ne pozabite – za pisanje prošnje za delo se splača vzeti čas, saj je to konec koncev prva in najbolj pomembna priložnost, da prepričate potencialnega delodajalca.

Preberite si tudi, kako potekajo jezikovni tečaji za podjetja! Več tukaj!

© 26. 04. 2025 - LetoMladih.si. Oglaševanje.