Inkluzivnost v delovnem okolju
| Članek je bil prebran 649 krat.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Današnja družba postaja vedno bolj odprta in liberalna družba. Sprejetost manjšinskih družbenih skupin, kot so na primer istospolno usmerjeni ter druge rase in etničnosti, je vedno večja, ta širša družbena sprejetost pa se seveda mora odražati tudi na delovnem mestu. Večji sprejetosti drugačnosti navkljub pa so manjšinske družbene skupine na žalost še vedno zelo diskriminirane. Naša družba pa je tudi vedno starejša, zaradi česar je na delovnih mestih vedno več starejših od 55 let, ki pa so v delovnem okolju postali nezaželena družbena skupina, kar se odraža v visoki stopnji diskriminacije starejših na trgu delovne sile.

Vsi enaki

Raznolikost na delovnem mestu v Sloveniji

V drugi polovici leta 2018 je mednarodno podjetje Paylab, ki pri nas upravlja primerjalni portal plač Plača.si izvedlo mednarodno raziskavo o raznolikosti in inkluzivnosti na delovnem mestu. V raziskavi so določili in obravnavali šest ključnih vidikov raznolikosti: starost, materinstvo, izvor, etničnost oziroma nacionalnost, fizična invalidnost in spolna identiteta/usmerjenost.

Cilj raziskave je bil odkriti, v kakšnem obsegu so zaposleni v stiku s tujimi delavci, člani manjšin ali drugih etničnih skupin, osebami s fizičnimi invalidnostmi, materami malih otrok, starejšimi od 55 let in osebami z drugačno spolno usmerjenostjo. Raziskava je pokazala, da v Sloveniji zaposleni raznolikost na delovnem mestu najpogosteje izkusijo v obliki dela s sodelavci, starejšimi od 55 let in sodelavkami, ki imajo otroke, mlajše od 10 let, in ki so se po prekinitvi vrnile na delo. Ti rezultati so povezani predvsem z demografijo in dejstvom, da sta to največji skupini na trgu dela. Najmanj stika pa imajo slovenski zaposleni na delovnem mestu z invalidi ter osebami, ki se identificirajo kot LGBTI.

Dobre prakse inkluzivnosti v Sloveniji

Sekcija managerk, ki deluje v okviru Združenja manager, vsako leto podeli priznanje Vključi. Vse, ki ga podeljujejo z namenom izpostavitve podjetij z dobrimi strategijami vključevanja in raznolikosti, s podelitvijo priznanja pa se zavzemajo tudi za uravnotežena vodstva v podjetjih, saj imajo raznolika vodstva dokazano bolj odprto organizacijsko kulturo, bolje razumejo svoje stranke in dosegajo višje dobičke.

V letu 2019 so priznanje podelili podjetju AMZS, d.o.o., ki ga vodi direktorica Lucija Živa Sajevec, ki je v imenu podjetja tudi prejela priznanje. Podjetje si je priznanje prislužilo zaradi dobre prakse zaposlovanja, saj je med 400 zaposlenimi vsaj polovica zaposlenih žensk, v ožjem vodstvu je več kot polovica žensk, petina zaposlenih v podjetju pa je starejša od 55 let. Po beseda direktorice se starostno mešane ekipe izkazujejo za najboljše, saj združujejo nova tehnološka znanja in entuziazem mlajših ter neprecenljive izkušnje in znanje starejših zaposlenih.

Pri vključevanju LGBTI skupnosti pa vidno izstopa skupina Novartis, del katere je tudi slovenski Lek. Posebno izstopa gesta podjetij, ki so del skupine, v času meseca ponosa, ko z izobešeno mavrično zastavo izkazujejo podporo LGBTI skupnosti. Gesta je med pripadniki skupnosti zelo cenjena, dobre in pohvalne odzive pa dobivajo tudi s strani konkurenčnih podjetij. Za gesto solidarnosti pa so se odločili, ker v skupini verjamejo, da sta vključenost in sprejemanje nekaj najboljšega tako za v podjetju zaposlenega posameznika kot za samo podjetje.

© 26. 04. 2025 - LetoMladih.si. Oglaševanje.