Vse to je naša mikrobiota. Je izredno kompleksna. Celo tako zelo, da jo imamo za poseben ekosistem, sestavljen iz bilijonov različnih mikrobov.[1] Ti prebivalci našega telesa so povsem majhni (s prostim očesom jih niti ne moremo zaznati), a opravljajo zelo pomembno delo. Imajo moč vplivati na naše počutje, imunski sistem in na presnovo.[2], [3]
Verjetno se še spomnite, kako slabo se lahko počutite takrat, ko imate oslabljen imunski sistem ali če je nekaj narobe z vašo prebavo? Do tega pride, ko se ravnovesje v črevesju poruši in se slabe bakterije namnožijo in nadvladajo dobre bakterije.
Kako popraviti razmerje in pomagati dobrim bakterijam, da se ponovno namnožijo in vzpostavijo ravnovesje s slabimi bakterijami v črevesju? Pri tem vam lahko pomagajo probiotiki, v nadaljevanju pa preverite, kako.
Probiotičnih bakterij je več vrst oz. – bolj pravilno izraženo – več sevov.[4] Med najbolj znana in tudi najbolj raziskana spadajo sevi bakterij iz rodu Lactobacillus in Bifidobacterium, ki lahko blagodejno vplivajo na črevesno mikrobioto.[5] Ker pa se vsi sevi med seboj ne razumejo oz. niso kompatibilni, je treba paziti, katere bakterije se (v zdravilu ali prehranskem dopolnilu) skombinira oz. združi med seboj, da bakterije ne bi izničile svojega učinka ali bi celo prišlo do neželenih učinkov, kot sta na primer driska in napenjanje.[6] Zato strokovnjaki menijo, da prehranska dopolnila, ki vsebujejo koktajl (3, 5, 10 in več različnih sevov) bakterij, ne morejo biti učinkovita kot je recimo kapsula z dvema ali tremi sevi probiotičnih bakterij.
Težava ni le v (ne)kompatibilnosti, ampak tudi v številu bakterij. Če je bakterij preveč, to pomeni, da bodo imele sicer enake možnosti, da preživijo v kislem okolju na poti do prebavil, a bodo, ko enkrat prispejo na cilj, tam naletele na neverjetno konkurenco. Da si priborijo svoje mesto v prebavilih, bodo morale tekmovati z bilijoni drugih mikrobnih bakterij. Če jim to ne bo uspelo, jih bo odneslo z blatom ven. Zato ni potrebno, da je število bakterij v izdelku preveliko, saj bomo višek bakterij, ki se ne bodo uspele naseliti v prebavilih, razmnožiti in izpolniti svojo misijo, izločili z blatom. [7]
Lekarne so polne prehranskih dopolnil z bakterijami, ki naj bi bila učinkovita zaradi visokega števila sevov bakterij. A dejstvo je, da tovrstna dopolnila niso probiotiki in njihov učinek ni potrjen.[8] Probiotik, kot na primer Linex Forte, po drugi strani ustreza povsem enakim standardom, ki veljajo za vsa ostala zdravila. Dostopen je brez recepta, v vseh lekarnah in specializiranih trgovinah. Izdeluje se v Sloveniji in velja za najbolj prodajan slovenski probiotik. [9] Preizkusite torej Linex Forte, saj je izdelan iz kakovostnih sestavin in je preverjeno učinkovit in varen.
[1] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3002586/
[2] Mitsuoka T. Asia Pacific J Clin Nutr 1996; 5: 2-9.
[3] Guinane CM & Cotter PD. Therap Adv Gastroenterol 2013; 6(4): 295-308.
[4] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3002586/
[5] https://www.healthline.com/health/probiotics-and-digestive-health#digestive-health
[6] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3002586/
[7] https://www.healthline.com/health/probiotics-and-digestive-health#digestive-health
[8] Mohar Lorbeg, P. & Bogovič Matijašić B., Kakovost probiotičnih prehranskih dopolnil na slovenskem trgu v luči zakonodaje o zdravstvenih trditvah na živilih. Farm. Vestn. 2007; 68: 332- 344.
[9] ePharma Market YTD februar 2017 (vpogled dne 24. 3. 2017)