Vnetja nožnice pri ženskah v rodni dobi niso nič nenavadnega. Povezana so s hormonskimi spremembami tekom menstruacijskega ciklusa v rodni dobi, uporabo kontracepcijskih sredstev, spolnega življenja, prehrane in še česa[1]. A ker gre za občutljivo temo se v javnosti o teh težavah malo govori, pa tudi zdravniki sami nimajo natančnih podatkov o številu obolelih za glivičnim ali bakterijskim nožničnim vnetjem.
Bakterijsko vnetje (ali bakterijska vaginoza), kot že ime pove, povzročijo bakterije in ne glivice, kot pri sorodnem oz. podobnem, glivičnem vnetju, o katerem izveste več na tej povezavi.
Gre za mlečnokislinske bakterije, katerih funkcija v telesu je vzdrževati bazično kislo ravnovesje nožnice. Ko se to ravnovesje poruši, postane okolje preveč kislo, kar povzroči vnetje. Oseba vnetje običajno zazna tako, da opazi izcedek, ki je sivkaste ali sivkasto bele ali rumenkaste barve in vonj, ki pa ni nevtralen kot pri glivičnem vnetju, temveč ima v tem primeru izrazit smrdeč vonj (vonj, ki spominja na ribe). Spolovilo je lahko rahlo dražeče in srbi ali peče.
Bakterijsko okužbo nožnice zdravimo na dva načina. Prvi je lokalen, kar pomeni, da z nanosom antimikotične kreme ali vaginalnih tablet poskušamo delovati na mesto vnetja. Drugi način je sistemsko zdravljenje z antibiotiki (bodisi v obliki kapsul bodisi v obliki kreme).
Če zdravljenje predpiše zdravnik, ga ne smete predčasno prekiniti, temveč morate jemati zdravilo tako dolgo, kot vam je predpisal.
Za dodatno obrambo oz. za preventivo, da se vnetje ne bi ponovilo pa se priporoča uporaba nožničnih vložkov z dodano mlečno kislino, uporaba mil z nizkim pH (3,5 – 4,8) ali samo prhanje z navadno vodo ter uporabo kondomov med spolnim odnosom (da ne pride do dodatnega draženja) ali pa vzdržnost dokler težave ne minejo.
[1] http://www.nasa-lekarna.si/clanki/clanek/tezava-s-katero-se-je-ze-srecala-skoraj-vsaka-zenska/