Kaj se zgodi z izrabljenim vozilom?
| Članek je bil prebran 1.176 krat.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Danes se prodaja novih vozil spet nekoliko krepi, v preteklosti pa je bilo zelo običajno, da so ljudje na nekaj let menjavali svoje jeklene konjičke. Vozila so tako v svojem življenjskem ciklu zamenjala več lastnikov in načinov vožnje, pogosto pa so zaradi tega tudi hitreje postala dotrajana, bila so slabše vzdrževana in so nasploh hitreje postala izrabljena. Včasih so lastniki voznikov vozila enostavno zapeljali na kakšen odpad ali avto odpad, le redko kdo pa je pomislil, kako obremenilna za okolje je razgradnja izrabljenega vozila. Izrabljena vozila so včasih vsebovala še več nevarnih snovi, kakor jih vsebujejo sodobna vozila, kljub temu pa velja, da izrabljeno vozilo vsebuje okoli 30 kg in več nevarnih snov, med katerimi so najbolj pereče  živo srebro, svinec, kadmij, 6-valentni  krom, olja, zavorne tekočine, akumulator, gorivo, PBC, tekočina proti zmrzali, itd. Izrabljeno vozilo zaradi vseh naštetih nevarnih snovi sodi med nevarne odpadke, zato je danes zakonodaja kar stroga glede tega, kam z vozilom, ko ni več primerno za vožnjo. Pri nas poznamo tudi uredbo o izrabljenih vozilih, ki od proizvajalcev vozil in uvoznikov zahteva, da ob koncu življenjske dobe prevzamejo vsa prodana vozila, neodvisno od datuma njihove prve registracije in poskrbijo za njihovo razgradnjo – tako, da bo ta potekala kar se da do okolja prijazno in odgovorno. Pri nas obstaja samo ena družba, ki je pooblaščena za obdelavo, zbiranje, prevzemanje in odstranjevanje izrabljenih vozil tako, da je to do okolja prijazno.

rabljena vozilaKako poteka oddaja vozila v razgradnjo?

Vozilo da v razgradnjo zadnji lastnik. Pri nas je zadnjemu lastniku omogočena brezplačna oddaja vozila v razgradnjo in sicer na za to pooblaščena zbirna mesta. Gre za zbiralna mesta, kjer lastniki pridobijo tudi potrdilo o razgradnji, ki je potrebno, da se avtomobil odjavi iz prometa. Prav tako se lahko samo na podlagi o tem, da je bilo vozilo uničeno, od DARS-a zahteva zahtevek za nadomestno vinjeto. Prav tako lahko na tej podlagi, v primeru, da je bilo vozilo še registrirano, zadnji lastnik zahteva povračilo še neizkoriščenega deleža dajatve za uporabo cest in tudi zavarovanja za avtomobil.

Kateri so pogoji, da lahko brezplačno oddamo vozilo v razgradnjo?

Da bi zadnji lastnik lahko brezplačno oddal vozilo v razgradnjo, morajo biti izpolnjeni nekateri pogoji. Prvi pogoj je ta, da izrabljeno vozilo voznik odda na zbirnih mestih, ki so pooblaščena za zbiranje in oddajo izrabljenih vozil. Vozilo ne sme biti oddano z dodatnimi odpadki, med katere npr. sodijo dodatne izrabljene pnevmatike, komunalni odpadki, itd. Izrabljeno vozilo mora biti nadalje oddano v celoti, to pomeni, z vsemi pomembnimi sestavnimi deli vred. Vozilu ne sem manjkati menjalnik, podvozje, motor, katalizator (v kolikor je del opreme vozila), elektronska oprema ali kolesa. Vse to mora imeti izrabljeno vozilo, če ga želimo brezplačno oddati na pooblaščenih zbirnih mestih.

Pri nas je strogo prepovedano in tudi kaznovano odlaganje izrabljenih avtomobilov na divjih odlagališčih in tega je z leti vse manj. Izrabljeni avtomobili so namreč nevarni odpadki in lahko ob neustrezni razgradnji pomenijo veliko okoljsko nevarnost ter tveganje. Ljudje se vse bolj zavedajo, kako pomembno je ustrezno ravnanje z izrabljenimi avtomobili, pa naj gre za stare, rabljene avtomobile ali novejše, izrabljene avte (npr. c3 picasso), ki zaradi prometnih nesreč, napak ali česa tretjega niso več primerni za vožnjo po estah.

Preberite si več tudi o Citroen C4 Aircross!

© 26. 04. 2025 - LetoMladih.si. Oglaševanje.