Izbira oken predstavlja za marsikoga težko nalogo. Sploh za nepoznavalce, ki se na okna ne spoznajo najbolje. Predstavljamo vam nekaj nasvetov o izbiri zasteklitve, ki vam lahko pomagajo pri pravilni odločitvi.
Dobra okna za boljšo izolacijo
Dolgo časa je bila dvojna zasteklitev najpogostejša izbira pri vgradnji oken. Uporabljala se je pri oknih v stanovanjskih kot tudi poslovnih objektih. Želja po nizkoenergetskih objektih pa je dala večji pomen trojni zasteklitvi, saj zagotavlja manjše toplotne izgube. Prav tako boljša zasteklitev vpliva na večjo zaščito pred hrupom.
Toplotna izolacija je odvisna od tipa zasteklitve. Medstekelni prostor je napolnjen z argonom, plinom, ki omogoča večjo izolacijo. Torej ni le pomembno, koliko stekel sestavlja okno, ampak tudi kakšne širine je medstekelni prostor oziroma koliko in kateri plin je v njem.
Zaščita pred hrupom. Pogosto dobra izolacija ni pomembna le z vidika nižjih stroškov, ampak tudi hrupa, ki lahko vpliva na počutje doma. Sploh če živite v bolj urbanem predelu ali v bližini prometne ceste, je smiselno razmisliti o zvočno dobro izoliranih oknih. Osnovno enoslojno okno zagotavlja zvočno izolacijo dobrih 30 dB. Mogoče pa jo je povečati z večslojnimi in debelejšimi stekli in večjo razdaljo med stekli, ki je napolnjena s plinom.
Učinkovitost oken ni odvisna le od slojnosti oken
Danes je manjšega pomena, koliko slojno okno izbrati, saj vsa nudijo energetsko učinkovitost. Okna morajo biti narejena po določenih pravilih, zato vsa zadostujejo minimalnim standardom, ne glede ali boste izbrali okno iz dveh, treh ali štirih stekel. Pomembno je, da izberete kakovostna okna, saj si boste na ta način zagotovili tudi druge, nujno potrebne elemente dobrega okna.
Z večslojnimi okni torej ne dosežemo nujno boljše izolacije. Ko se doda še eno steklo, se stanjša medstekelni prostor, zato lahko to vodi celo do slabše izolacije. Kakšna okna izbrati, je precej odvisno od vaših potreb. Zato se posvetujte s strokovnjaki, saj vam bodo pomagali sprejeli najboljšo odločitev.