Kako lahko industrijska avtomatizacija preoblikuje človeško delovno silo?
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Zgodovina industrijske avtomatizacije se je začela s preprostimi tekočimi trakovi. Stroji so opravljali osnovne naloge in dela, ki so zmanjšala ročno delo. Dandanes industrijska avtomatizacija predstavlja širok nabor strojev, aktuatorjev, senzorjev, procesorjev in omrežij, ki povezujejo industrijsko okolje.

Avtomatizirana proizvodnja je ključna za tržne izdelke. Tehnologija avtomatizacije omogoča znižanje stroškov procesa, povečanje proizvodnje in produktivnosti ter dvig kakovosti. Vse to vodi do visoko učinkovite proizvodnje ter boljših, cenejših in lahko dostopnih izdelkov, zato je trg sistemov za avtomatizacijo in industrijskih robotov nenehno v porastu.

Da bi lahko natančno določili, kje bo posamezna tehnologija imela največjo korist, je pomembno razumeti vrste in lastnosti industrijske avtomatizacije. Vsaka rešitev ali trend namreč ne bo ustrezal vsaki aplikaciji ali ciljem. V nadaljevanju je predstavljenih nekaj ključnih koristi, ki jih prinašajo vodilne svetovne industrije, rastoči trgi in razvijajoča se konkurenca.

Kako bi lahko industrijska avtomatizacija pomagala človeški delovni sili?

Avtomatizacija, simulacija proizvodnje in ideje, povezane z industrijo 5.0, so zelo obetavne za proizvodne in industrijske obrate po vsem svetu. Industrija 5.0 si prizadeva vzpostaviti ravnotežje med tehnološkim napredkom in pristopi, osredotočenimi na človeka. Tehnologije kot so umetna inteligenca, robotika in avtomatizacija naj bi bile oblikovane tako, da podpirajo in krepijo človeške delavce, namesto da bi jih v celoti nadomestili. Ta perspektiva torej priznava pomen človeških veščin in potencial tehnologije za opolnomočenje posameznikov na delovnem mestu. Delovna sila bi se lahko naučila več o kritičnem razmišljanju ter kako hitro in na kreativen rešiti težavo.

Ta novi val tehnologije bi lahko znatno pomagal človeški delovni sili, od izpopolnjevanja delavcev do povečanja celotnega pretoka izdelkov. Industrijska avtomatizacija lahko bistveno preoblikuje človeško delovno silo v različnih panogah. V nadaljevanju je predstavljenih nekaj načinov kako lahko avtomatizacija v proizvodnih in industrijskih obratih povzroči to preobrazbo:

Povečana produktivnost:

Izpadi, težave z zmogljivostjo in “ozka grla” upočasnjujejo proizvodnjo. Industrijska avtomatizacija lahko racionalizira in optimizira različne naloge, kar posledično vodi do povečane produktivnosti. Ponavljajoče se vsakodnevne naloge je mogoče prenesti na stroje, s čimer se delavcem omogoči, da se osredotočijo na bolj zapletene in ustvarjalne vidike svojega dela.

Izboljšana učinkovitost:

Avtomatizacija lahko izvaja naloge z večjo hitrostjo in natančnostjo v primerjavi z ljudmi. Avtomatizacija rutinskih procesov omogoča podjetjem zmanjševanje napak ter zgodnje odkrivanje sprememb kakovosti. To lahko posledično izboljša proizvodnjo in splošno operativno učinkovitost, zmanjša predelavo in količino odpadkov ter navsezadnje poveča dobiček.

Izboljšana varnost:

Avtomatizacija je lahko še posebej koristna v nevarnih ali fizično zahtevnih delovnih okoljih. Roboti in stroji lahko opravljajo naloge, ki so nevarne za ljudi, s čimer zmanjšajo tveganje za poškodbe ter izboljšajo splošno varnost na delovnem mestu.

Povečanje delovnih mest in sprememba delovnih vlog:

Namesto da bi nadomestila delovna mesta, avtomatizacija pogosto dopolnjuje človeške veščine in sposobnosti. Orodja za analizo podatkov lahko na primer pomagajo strokovnjakom pri sprejemanju premišljenih odločitev, roboti pa lahko sodelujejo z ljudmi pri proizvodnih nalogah.

Osredotočenost na inovativnost in ustvarjalnost:

Z avtomatizacijo, ki skrbi za ponavljajoče se in vsakdanje naloge, lahko človeški delavci več časa in energije namenijo inovacijam, ustvarjalnosti in reševanju problemov. To lahko vodi do razvoja novih idej, izdelkov in storitev.

Prilagodljivost ter povečana proizvodnja:

Avtomatizacija omogoča večjo prilagodljivost in razširljivost delovanja. Stroji lahko delajo s konstantno hitrostjo, brez nadzora, brez utrujenosti, 24/7, avtomatizirane sisteme pa je mogoče preprosto povečati ali zmanjšati, da ustrezajo povpraševanju. Ta prilagodljivost lahko privede do izboljšanih storitev za stranke in skrajšanega časa za prihod na trg.

Manjši okoljski odtis

Z racionalizacijo opreme, procesov in prostora ter z zmanjševanjem odpadkov avtomatizacija v končni fazi povzroči manjšo porabo energije. Zmanjšanje okoljskega odtisa lahko prihrani tudi denar.

Pomembno je vedeti, da se obseg in vpliv avtomatizacije razlikujeta glede na panoge in delovne funkcije. Uspešna integracija avtomatizacije v delovno silo bo torej zahtevala skrbno načrtovanje, programe izpopolnjevanja in ponovnega usposabljanja ter proaktiven pristop za reševanje morebitnih izzivov in zagotavljanje uravnoteženega in pravičnega prehoda. Družba se bo morala spopasti s temi izzivi in delavcem zagotoviti nemoten prehod.

© 03. 05. 2024 - LetoMladih.si. Oglaševanje.