Kako preprečiti nastanek vlage in plesni?
| Članek je bil prebran 1.043 krat.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Vlažni prostori in nastajanje plesni niso samo nadloga v starejših, slabo izoliranih stavbah, ampak se vse pogosteje pojavljajo tudi pri novogradnjah, ki naj bi bila po zagotovilih strokovnjakov precej bolje izolirane in zrakotesne. Mnogi, ki v svojem novem ali pa prenovljenem domu, v katerem so npr. zamenjali okna, vrata, dali novo fasado itd., opazijo plesen in nabiranje kondenza, povsem šokirani, saj so prepričani, da se vlaga lahko pojavlja v samo starih in slabo izoliranih prostorih. Toda v resnici, se povišana vlaga v kombinaciji s plesnijo zelo rada pojavlja tudi v na novo urejenih bivalnih okoljih. Zakaj do tega prihaja?

okna ajmProstore je treba zračiti – ne glede na to, ali gre za novogradnjo ali za star objekt

Ljudje podcenjujemo pomen prezračevanja. Nove stavbe ali prenovljeni objekti so običajno zelo zrakotesni in v resnici ne dihajo (so izjemno dobro izolirani), to pa pomeni, da ne dihajo, razen, če mi sami ne poskrbimo za ustrezno prezračevanje. Vlaga namreč ves čas nastaja v prostoru, v katerem bivamo. Vlažnost se dvigne, ko je v prostoru več ljudi, ko spimo, ko kuhamo, se tuširamo, itd. In vsa ta vlaga se izloča v zrak. Ker so nova okna in vhodna vrata običajno izjemno zatesnjena in so dober izolator, kar si konec koncev tudi vsi želimo, povrh vsega pa so nove fasade tudi bolje izolirane, se vsa ta vlaga nima kam izločiti iz prostorov. Zaradi tega se ob neustreznem prezračevanju začne na notranji strani oken običajno kopičiti kondenzacija, kaj kmalu pa lahko v kakšnem kotu, kjer ni zadosti kroženja zraka in ki se nahaja na zunanji steni opazimo tudi prve znake plesni. Ker je plesen škodljiva za naše zdravje, se marsikdo tega pojava ustraši in želi takoj ukrepati. Toda, kaj storiti, če smo ravno prenovili stanovanje ali hišo in jo v kakem izmed kotov vendarle opazimo?

Zračite redno in dosledno

Lastniki nepremičnin se bomo morali navaditi na to, da je za prijetno in zdravo bivalno klimo prostore potrebno redno in dosledno zračiti. S tem ne ustvarjamo velikih toplotnih izgub, bistveno pa vplivamo na primerno raven vlage v notranjih prostorih. V nekem smislu so bile starogradnje v tem pogledu v prednosti, saj so skozi razne špranje in slabše zatesnjene materiale lahko ves čas dihale in tako oddajale prekomerno vlago. V novih ali prenovljenih domovih se zelo pogosto pojavlja povišana raven relativne vlage v zraku, le redko kateri lastnik pa se s tem spopada, kakor bi bilo potrebno. Kaj torej pomeni redno in dosledno zračenje? To pomeni, da prostore vsak dan, ne glede na letni čas, prezračimo na prepih (če je to mogoče), vsaj za 5 minut in vsaj 3 krat dnevno. Zračenje je najbolj učinkovito v zgodnjih jutranjih in poznih večernih urah, ko je tudi vlaga v zunanjem zraku običajno nižja, je pa dobro prostore prezračevati tudi preko celega dneva. S tem iz notranjosti spustimo vso vlago, ki jo oddajamo ljudje iz svojega telesa in zaradi vseh dejavnosti, ki se dogajajo v notranjih prostorih.

Preverite, ali so na vlago in plesen odporna alu okna – več na www.

Če ročno zračenje ni nekaj, kar si lahko vsak dan privoščite (ste veliko zdoma, ne želite toplotnih izgub, itd.), potem je druga možnost ta, da si omislite sistem prisilnega prezračevanja, ki ga večina pozna pod imenom rekupercija. Z rekuperatorjem se zrak ves čas meša in izmenjava z zunanjim, zato so strokovnjaki prepričani, da je ravno ta naprava najboljša zaščita pred nabiranjem vlage in plesni, ter da je na tak način najlažje dosegati optimalno in zdravo bivalno klimo.

Preberite si tudi nasvete za dober nakup vrat!

© 10. 05. 2024 - LetoMladih.si. Oglaševanje.