Ko gradimo dom, moramo misliti na veliko pomembnih dejavnikov. Vsekakor je pomembno, da je hiša postavljena tako, da omogoča prijetno in udobno bivanje, kar pomeni, da mora biti funkcionalna, po drugi strani pa mora biti tudi energijsko optimalno zasnovana. Za zagotavljanje udobja in energetske učinkovitosti je ključnega pomena stavbno pohištvo. Brez stavbnega pohištva namreč stavba ne more delovati optimalno. To pomeni, da je potrebno veliko pozornosti nameniti izbiri pravih materialov, ki ne bodo le lepi, ampak tudi varni in ekonomični. Stavbno pohištvo tako močno zaznamuje vsako zgradbo in je pomemben dodatek zidnim elementom.
Stavbno pohištvo zajema:
Stavbno pohištvo je pomembno iz vidika energetske učinkovitosti, prav tako pa je z njim mogoče povsem spremeniti izgled stavbe in ji dati svojstven pečat.
Vhodna vrata niso samo prehod oziroma točka vstopa v hišo. V preteklosti so vrata še bolj kot danes pomenila statusni simbol in po vratih se je vedelo, kako premožna ali revna je družina, ki je bivala za njimi. Velika, lesena in izrezljana vrata so pomenila premožnejšo družino, spet manjša, zdelana in manj kvalitetna vrata so pomenila družino, ki je revnejša. Še danes se v starih mestnih jedrih lahko vidijo bogato okrašena vhodna vrata – tovrstni ornamenti so tudi pomemben del kulturne dediščine. Tudi v zadnjih časih ljudje vse večjo pozornost namenjajo izbiri vrat – vrata so danes vseh mogočih oblik, barv, dizajnov, itd. Proizvajalci na tržišče ponujajo klasične in moderne izglede vrat, veliko pozornost pa namenjajo tudi varnostnemu vidiku vrat – ta morajo biti dovolj toplotno in zvočno izolirana, povrh vsega pa morajo nuditi čim boljo zaščito notranjosti doma.
Poleg vhodnih vrat so zelo pomembna tudi notranja vrata. Njihova osnovna naloga je, da ločujejo posamezne prostore v hiši. Danes obstaja veliko različnih modelov notranjih vrat – od enokrilnih, dvokrilnih, drsnih, nihajnih, vrat harmonika, itd.
Okna so bila pri starih gradnjah običajno čim manjša, saj so pomenila toplotne izgube. To je pomenilo, da je bilo svetlobe v starih hišah manj, manj udobno je bilo v teh prostorih tudi bivati. Danes so okna mnogo boljši izolator, zato ne pomenijo več velikih toplotnih izgub. Lastniki hiš si danes tako lahko omislijo večje zastekljene površine, s tem pa v svoj dom spustijo več svetlobe. Sodobni materiali in načini vgradnje namreč omogočajo energijsko varčna okna, ki so poleg dovajanja svetlobe v prostor pomembna še za prezračevanje prostorov. Ljudje si danes življenja brez oken najbrž ne predstavljamo, saj bi to pomenilo, da bi živeli v povsem temnih prostorih. Novogradnje so povečini zasnovane tako, da imajo na južni in zahodni strani velike zastekljene površine, včasih kar steklene fasade, s čimer v hišo dovajajo svetlobo in tudi toploto – gre namreč za ogrevanje hiše s sončnimi žarki. Okna ščitijo pred vdorom vode, hrupa, prahu, itd. v notranjost, hkrati pa zaradi svoje prosojnosti povezujejo življenje v domu z dogajanjem v naravi oziroma okolici doma. Nekateri se odločijo tudi za zimske vrtove, ki so v celoti zastekljeni in močno dvigajo nivo kvalitete bivanja v notranjosti hiše.