So protivlomna vrata zares potrebna?
| Članek je bil prebran 2.022 krat.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Pred 15 leti pri nas ni bilo veliko primerov protivlomnih vrat in druge zaščite, morda so bile izjeme le poslovne zgradbe ali poslovni prostori. Danes se za vgradnjo protivlomnih vrat odloča veliko lastnikov bivalnih nepremičnin. Razlog za to je skrb za zagotavljanje večje varnosti doma, hkrati pa tudi zagotavljanje boljše toplotne in zvočne izolacije vrat. Strokovnjaki opozarjajo, da je bolj kot za lastnike hiš, takšna protivlomna zaščita pomembna za lastnike stanovanj, saj so pri stanovanju vhodna vrata pravzaprav edina zaščita pred vlomilci. Včasih so bili vlomi tudi mnogo redkejši, zato ljudje niso pretirano skrbeli o tem, da bi jih v času njihove odsotnosti nemara okradli nepridipravi. Včasih, npr. v bivši državi, je bilo nekaj povsem običajnega, da so ljudje puščali svoje domove celo odklenjene, danes pa si kaj takšnega verjetno ne drzne storiti nihče izmed nas. Mogoče se komu ponesreči, da vrata pozabi zakleniti, malokdo ali praktično nihče, pa danes vrat več namenoma ne pušča odklenjenih. Današnja vrata, še zlasti pa protivlomna, pa so narejena tako, da bi vlomilcem povzročila čim več težav, če bi jih poskusili vlomiti. Pri protivlomnih vratih to pomeni, da jih je zelo težko vlomiti, vlomilci pa za to potrebujejo precej časa, truda in tudi hrupa. Zaradi tega so možnosti, da bi vlomilce ulovili, precej večje, kar pogosto nepridiprave odvrne od vsakih nadaljnjih poskusov. Protivlomna vrata tudi ni mogoče odpreti z navadnimi vlomilskimi orodji. Običajno so protivlomna vrata narejena iz jeklene osnovne konstrukcije, ki poskrbi za visoko stopnjo varnosti. Pomembno je, da imajo protivlomna vrata tudi potrebne certifikate, s katerimi zagotavljajo, da zares zadostijo najbolj strogim kriterijem. Poleg okovja je za varnost zelo pomembna tudi ključavnica. Protivlomna vrata so tako opremljena z večtočkovno ključavnico, ki poskrbi, da se hkrati zaklenejo vsi zatiči. Iz zunanje strani je taka ključavnica zaščitena tudi pred lomljenjem ali vrtanjem. Ob poskusu vloma se lahko nekatere ključavnice zablokirajo (blokada vseh zatičev), kar vlomilcem prekriža načrte.

vrata ajmPoleg varnosti in zaščite tudi bistveno boljša toplotna izolacija

Vhodna vrata morajo biti poleg varnosti tudi dober toplotni in zvočni izolator. Pri protivlomnih vratih je toplotna izolacija boljša, kar pomeni, da skoznje v okolico ne izgubljamo toplote. Prav tako so takšna vrata primerna izbira povsod tam, kjer potrebujemo boljšo zvočno zaščito pred hrupom (npr. v večstanovanjski stavbi pred hrupom iz hodnika). S protivlomnimi vrati naj bi bilo tako mogoče hrup zmanjšati za okoli 40 dB. Nekatera protivlomna vrata so tudi protipožarna, ni pa to običajno. Ponudniki običajno nudijo, da lahko protipožarno zaščito dodatno dodajo protivlomnim vratom.

Da bi bili zares varni…

Mnogi se pri svojem domu poleg protivlomnih vrat odločijo še za alarmni sistem in morda s varnostnimi kamerami. Pri hišah je za varnost toliko težje poskrbeti, saj je več potencialnih prehodov, skozi katera lahko vlomilci dostopajo v notranjost objekta. Pri stanovanjih pa je naložba v kvalitetna vhodna vrata še kako smiselna. Vsekakor gre za naložbo v varnost, zaradi katere boste gotovo spali mnogo bolj mirno. Cene protivlomnih vrat se gibljejo nekje med 1000 in 1500 evri, če pa svoja vrata opremite še z raznimi dodatki, pa se cene lahko hitro povzpnejo tudi preko 2000 evrov.

© 14. 05. 2024 - LetoMladih.si. Oglaševanje.