Žolčni kamni so kristalčki, ki se združujejo v žolčniku ali žolčevodu. Veliko so lahko nekaj milimetrov, lahko pa tudi nekaj centimetrov. Kaj je vzrok, da nastanejo?
Okrog 10 do 20 odstotkov odraslih se sreča tudi z žolčnimi kamni, ki nikakor niso prijetna stvar. Žolčni kamni nastanejo zaradi več dejavnikov, najpogosteje je zanje kriva nepravilna prehrana.
Žolč v našem telesu opravlja pomembno nalogo, skrbi namreč za holesterol, ga razcepi. Če pa uživamo veliko mastne hrane, torej hrane, ki vsebuje veliko maščob, se lahko zgodi, da žolč svoje funkcije ne more opravljati v celoti. To pomeni, da jetra proizvedejo več holesterola kot ga žolč lahko predela, zato se začne odvečni holesterol nalagati in kopičiti v kristalčke, iz katerih nastanejo žolčni kamni.
Podatki kažejo, da imajo veliko več težav z žolčnimi kamni ženske. To pa zato, ker je pri ženskah prisoten hormon estrogen, ki povečuje količino holesterola.
Najpogosteje se, kadar želimo shujšati, odpovemo mastni hrani. Kar pa je nepravilno. S tem, ko iz jedilnika črtamo vso mastno hrano in se strogo izogibamo maščobi, se funkcija žolča zmanjša. Žolčnik je manjkrat vzpodbujen in zato se lahko zgodi, da se prične holesterol strjevati. Zato strokovnjaki opozarjajo, da morajo tudi jedilniki, s katerimi želimo izgubiti odvečne kilograme, vsebovati nekaj maščobe.
Žolčni kamni pa so pogojeni tudi s starostjo. Večja verjetnost je torej, da žolčne kamne dobijo starejše osebe.
Znaki, da gre morda za žolčne kamne so:
Kadar ima oseba težave z žolčnimi kamni, le te največkrat spremlja tudi huda bolečina, zaradi katere se bolnik tudi odloči, da obišče zdravniško pomoč. Seveda bo diagnozo po temeljitem pregledu zdravnik tudi potrdil ali ovrgel.
Poznamo več načinov zdravljenja žolčnih kamnov. Kako bo potekalo zdravljenje, je odvisno tudi od tega, kje se žolčni kamni nahajajo. Najpogosteje pa se jih odstrani z operacijo.