S pravo dieto do popolne postave pred poletjem
| Članek je bil prebran 1.234 krat.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Skozi zimo si marsikdo izmed nas pridobi kakšen kilogram ali dva preveč, ki se jih želimo še pred poletjem znebiti. Poletje je namreč čas kopalk, kratkih hlač in oprijetih oblačil, zato se vsak odvečni kilogram takoj pozna. Obstaja veliko trikov in »čarobnih« nasvetov, kako v le nekaj dneh izgubiti tudi več 10 kilogramov, a preden se navdušite za katerega izmed njih bodite previdni, saj večina takšnih diet obljublja preveč, na koncu pa nas pustijo razočarane. Veliko bolje se je že na začetku odločiti za pravo dieto, ki daje vidne rezultate, pa četudi ti ne pridejo čez noč

hujšanjeIzgubljajte kilograme počasi

Skrivnost uspeha je v postopnem izgubljanju kilogramov. To pomeni, da se ima telo čas navaditi na spremenjen način prehranjevanja, na spremembe v presnovi, na več telesne aktivnosti, ipd. Rezultati seveda ne bodo vidni čez noč, bodo pa zato realni, dosegljivi, mnogo bolj cenjeni in se bodo tudi obdržali. Pri čarobnih dietah, ki napovedujejo izgubo 15 kg v 15 dneh se pogosto zgodi, da izgubljene kilograme zelo hitro ponovno pridobimo nazaj, kar pomeni, da se jih bo naslednjič še težje izgubiti. Mnoge diete imajo na dolgi rok torej bumerang učinek in nas pustijo še s kakšnim kilogramov več, kot smo ga imeli, preden smo se lotili diete.

Kakšna naj bo dieta?

Dieta mora biti v prvi vrsti zdrava in ne sme temeljiti na nikakršnih ekstremih. Dobro je, če je priporočan jedilnik sestavljen iz živil, ki jih imate tudi sicer radi. Dieta mora biti raznovrstna, vsebovati mora veliko zdravih hranilnih snovi. Pri tem je pomembno, da zaužijemo tudi dovolj vode, prav tako je priporočljivo uživati ribe, pusto meso, nekoliko manj pa smemo zaužiti ogljikovih hidratov. Dan je najbolje začeti s surovim sadjem, še prej pa popiti vsaj deciliter ali dva mlačne vode. Ker si večina jutra ne predstavlja brez skodelice kave, jo sicer smemo vključiti na svoj jedilnik, a v zmernih količinah in ne na prazen želodec.

Po zajtrku naj sledi malica. Lahko je sadna, zelenjavna ali mlečno-sadna. Malica naj obsega eno enoto (en jogurt, eno sadje, itd.) in jo je bolj smiselno razumeti kot vmesni prigrizek med zajtrkom in kosilom. Malico je priporočljivo jesti, saj na ta način spodbudimo presnovo, da deluje hitreje in je bolj učinkovita.

Kosilo naj bo hranilno, sestavljeno iz ene enote mesa (belo ali rdeče) ali ribe, to pa dopolnimo s solato ali drugo zelenjavo in prilogo (najbolje riž, lahko pa tudi krompir, redkeje testenine).

Po kosilu in pred večerjo je priporočljivo zaužiti popoldansko malico, ki je lahko sadna ali zelenjavna, lahko jo sestavljajo pretežno tudi oreščki, a moramo biti pri tem pozorni na pridelavo in poreklo le teh, saj oreščke pogosto močno škropijo in namakajo v strupenih pripravkih, da so obstojni dlje časa.

Večerja naj bo skromna, dovolj je rezina kruha in zelenjava ali ovseni kosmiči z jogurtom ali mlekom. Dobro se je držati pravila, da zjutraj jemo kot kralj, opoldan kot meščan, zvečer pa kot berač. Izogibati se je potrebno tudi raznovrstnih sladkih in slanih prigrizkov – če brez njih ne moremo, naj jih tu in tam nadomestijo zdravi prigrizki (npr. ohrovtov čips, domači ovseni keksi, itd.). Ko skušate izgubiti kilograme, se odrecite tortam in drugim sladkarijam.

© 10. 05. 2024 - LetoMladih.si. Oglaševanje.