Kakšna je ketonska dieta?
| Članek je bil prebran 1.310 krat.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Ketonska dieta, ki je znana tudi pod imenom ketogena dieta, je ena izmed tistih diet, ki postaja nekoliko bolj znana šele v zadnjem času. Svoj prodor v širšo javnost je tako dieti uspela šele na račun tega, da so ljudje vse bolj izobraženi o pravilnem prehranjevanju in o zdravem hujšanju. Javnost nasploh je v zadnjih letih kar nekoliko zavrnila splošno razširjen strah pred maščobami, saj postaja vse bolj jasno, da so tudi maščobe eden izmed ključnih elementov sodobne in tudi dietne prehrane. Zadnje znanstvene raziskave tako celo kažejo na to, da so maščobne kisline, še več, celo holesterol, v ustreznih količinah nujno potrebne snovi za dobro delovanje naše prebave. Slednja pa je tudi odločilnega pomena, ko gre za hitrejše hujšanje. Slaba in počasna presnova je namreč eden izmed najbolj pogostih vzrokov za prekomerno telesno težo, nabiranje maščobnih oblog na kritičnih predelih in tudi za nastajanje neželenega celulita. Razne študije in strokovnjaki tako danes opozarjajo na to, da je za zdravo prehrano nujnega pomena, da vanjo vključimo tudi kakovostne maščobe, med katere na prvo mesto postavljajo omega 3 maščobe. Prav tako so za zdravo prehrano ključne beljakovine in ogibanje sladkorjem. Vse to vpliva na veliko imunsko odpornost in zmanjšuje možnost raznih resnih obolenj (rakave bolezni, srčno-žilna obolenja,itd.). zdravo prehranjevanje, ki se zaveda pomena kakovostnih maščob, je pomembno tudi za splošno dobro počutje.

dietaNa podlagi takšnih diet z maščobami, ki vsebujejo tudi veliko kvalitetnih beljakovin, se je med splošno javnost vse bolj razširila tudi ketogena oziroma ketonska dieta.

Kako deluje ketonska dieta?

Ketonska dieta temelji na vnosu ogljikovih hidratov, med katerimi so najbolj kritični sladkorji, sladkarije in škrobna živila. Posameznik tako ne bi smel v telo vnesti več kakor 20 g OH dnevno. To količino naj bi v čim večji meri zaužili posredno – torej preko uživanja z vlakninami in vitamini bogate zelenjave. Naslednja posebnost ketonske diete je tudi to, da se ne sme uživati sadje, izjema je le jagodičevje, pa še to se sme jesti v zares majhnih količinah. priporoča se uživati čim bolj kvalitetnih maščob in beljakovin, ki jih najdemo v ribah, rdečem in belem mesu, jajcih, morskih sadežih, semenih, siru, itd. Pri tej dieti se je treba ogibati stročnic, ki imajo visoko vsebnost škroba, torej OH. Dieta temelji tudi na tem, da pojemo 2-krat več maščob kakor beljakovin, skoraj 0 OH, pri tem pa seveda ne smemo pozabiti na zadostne količine vode. konec dneva je potrebno preveriti tudi to, da nismo presegli dovoljene dnevne količine kalorij.

Poanta ketonske diete je torej v tem, da telo ob primanjkovanju OH, začne porabljati maščobne celice. To povzroči padec krvnega sladkorja, telo pa se prestavi v fazo stradanja. Vnesene beljakovine in maščobe povzročijo nastanek ketonskih teles v jetrih. Da bi se snovi primerno izločale iz telesa, je potrebno popiti veliko vode. Mnogi se odločajo za ciklično različico te diete, pri kateri 6 dni jedo po zapovedih ketonske diete, nato pa 7 dan zaužijejo veliko OH in beljakovin. To v telesu izzove šok in reakcijo – pospešitev prebave.

Za podrobnejša pojasnila o ketonski dieti pa Več v članku!

© 10. 05. 2024 - LetoMladih.si. Oglaševanje.